Qompana CRM
CRM
9.11.2022

System CRM - oczekiwania vs rzeczywistość

Każdy, kto prowadzi swój biznes wie, że kluczem do sukcesu jest dobra relacja z klientami i pamiętanie o swoich klientach. Aby utrzymać i rozwijać dobre relacje, warto wdrożyć system CRM. Jakie są jednak oczekiwania wobec takiego systemu? I czy w rzeczywistości narzędzie je spełnia?

Bardzo wiele osób interesuje się systemami CRM. Wśród oczekiwań klientów, jakie mają wobec takich systemów, można wymienić między innymi: poprawę efektywności pracy, lepszą organizację danych oraz łatwiejszy dostęp do wszystkich potrzebnych informacji. Systemy CRM są popularne ze względu na ich potencjał, jednak rzeczywistość bywa często inna niż oczekiwania. Wiele osób ma problemy z korzystaniem z takich systemów, a efekty ich działania mogą być rozczarowujące. Dlatego też, aby system CRM spełniał oczekiwania klientów, musi być on dobrze dopasowany do potrzeb i możliwości danej firmy.

Co to jest system CRM?

Skrót CRM pochodzi od nazwy Customer Relationship Management. System CRM to narzędzie, które pomaga w organizacji i zarządzaniu relacjami z klientami. Wszystko po to, aby jak najlepiej dostosować ofertę do ich potrzeb i oczekiwań. Dzięki temu można pozyskać nowych klientów oraz utrzymać stałych.  Systemy CRM zbierają, sortują i przechowują informacje o klientach, ich zakupach i potrzebach. To umożliwia lepsze poznanie konkretnych osób, bez którego w ogóle nie należy angażować się w żadne działania z celem sprzedażowym.

System CRM, czym jest?

Gromadzi on informacje o klientach, ich preferencjach i historii zakupów. Dzięki temu możliwe jest lepsze planowanie sprzedaży i realizowanie działań marketingowych. Przykładowo, można wysłać do klienta wiadomość z propozycją produktu, który bierze pod uwagę jego poprzednie zakupy. 

System CRM to także narzędzie do analizy danych. 
Pozwala ono na: • poznanie struktury i dynamiki sprzedaży,

 • identyfikację mocnych i słabych stron firmy,

 • analizę konkurencji,

 • monitorowanie rynku.

Jakie są rodzaje systemów CRM?

Istnieje kilka rodzajów systemów CRM, które można ze sobą porównać. Są to:

- Systemy CRM oparte na chmurze (Cloud-based): są to systemy, które działają w ramach usługi online i są zarządzane przez firmę świadczącą takie usługi.

- Systemy CRM licencjonowane (Licensed): są to programy, które należy pobrać i zainstalować na swoim komputerze lub serwerze. Systemy te mogą być dostarczane w formie subskrypcji lub jako oprogramowanie do zakupu (one-time purchase).

- Systemy CRM otwartoźródłowe (Open source): to systemy, które są dostępne za darmo, a ich kod jest otwarty dla każdego, kto chciałby go modyfikować i dostosowywać do swoich potrzeb.

Oczekiwania wobec narzędzia CRM, a rzeczywistość

Systemy CRM są obecnie jednymi z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa. Pozwalają one zarządzać relacjami z klientami, gromadzić dane o transakcjach oraz monitorować sprzedaż. Każda firma chce, aby jej system CRM był jak najlepszy i spełniał wszystkie oczekiwania. Niestety, często rzeczywistość okazuje się inna niż oczekiwano. Wiele firm ma problemy ze swoimi systemami CRM i ich efektywnością. Jakie są najczęstsze problemy?

Brak odpowiednich danych

Pierwszym problemem jest brak odpowiednich danych. Systemy CRM opierają się na danych, które muszą być wprowadzane przez użytkowników. Niestety, często dane te są niedokładne lub niepełne. Jest to problem częsty w małych i średnich firmach, gdzie pracownicy często zapominają wprowadzać dane do systemu. W rezultacie dane mogą być nieaktualne lub błędne, co utrudnia prawidłowe funkcjonowanie systemu CRM.

Brak odpowiedniej integracji

Drugim problemem jest brak integracji systemu CRM z innymi narzędziami. Systemy CRM muszą mieć możliwość integracji z innymi narzędziami komunikacyjnymi i sprzedażowymi, takimi jak marketing automation czy e-mailing. Jeśli integracja jest źle zaprojektowana lub nie ma jej w ogóle, system CRM będzie pracował wyłącznie samodzielnie i nie będzie współpracował z żadnymi innymi narzędziami. W rezultacie może to prowadzić do braku efektywności systemu i utrudnionej komunikacji między działami.

Brak elastyczności

Trzecim problemem jest brak elastyczności systemu CRM. System musi być elastyczny i dopasowany do potrzeb firmy. Niestety, często dostawcy systemów oferują jedynie gotowe rozwiązanie, które można zaimplementować bez większych modyfikacji. Jest to duży problem, ponieważ system CRM musi być dopasowany do konkretnej firmy i jej potrzeb.

Brak wsparcia technicznego

Ostatnim problemem jest brak wsparcia technicznego. Systemy CRM często są złożone i wymagają odpowiedniego wsparcia technicznego. Niestety, często dostawcy systemów oferują tylko ograniczone wsparcie takie jak FAQ czy poradniki online. Jest to duży problem, ponieważ przy tak złożonym narzędziu może być trudno rozwiązać problemy samodzielnie.

Dlatego właśnie, w odpowiedzi na bolączki przedsiębiorców stworzyliśmy Qompana CRM!

Qompana CRM

Jakie są najważniejsze funkcje systemu CRM?

System CRM powinien umożliwiać łatwe i efektywne zarządzanie relacjami z klientami. Powinien pomagać w utrzymywaniu kontaktów z klientami, a także ułatwiać organizowanie i prowadzenie działań marketingowych. Ważne jest, aby system był łatwy w obsłudze i pozwalał na swobodną integrację z innymi narzędziami biznesowymi.

Kto potrzebuje systemu CRM?

Wiele osób uważa, że system CRM jest wyłącznie narzędziem do zarządzania klientami. Jednak to nieprawda - CRM to także sposób na zarządzanie całym biznesem. System CRM można stosować we wszystkich branżach i działalnościach, a także w sektorze publicznym.

Korzystanie z systemu CRM pozwala na lepsze zrozumienie potrzeb klientów, co przekłada się na większe prawdopodobieństwo ich zadowolenia. Ponadto system CRM umożliwia efektywniejsze zarządzanie sprzedażą, marketingiem i kontaktami z klientami. Dzięki temu można skuteczniej promować produkty i usługi, a także poprawić rentowność prowadzonej działalności.


System CRM to także sposób na zwiększenie efektywności pracy pracowników. Dzięki temu można poprawić komunikację wewnątrz firmy oraz zapewnić lepsze wykorzystanie czasu pracowników.


Warto również pamiętać, że system CRM to nie tylko narzędzie do zarządzania klientami, ale także sposób na poprawę wyników finansowych firmy. Dlatego też coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wdrożenie systemu CRM w swoich firmach.

Co system CRM daje właścicielowi firmy?

System CRM jest bardzo przydatny dla właścicieli firm, ponieważ pozwala on śledzić i analizować wszystkie dane dotyczące klientów oraz ich zachowań. Dzięki temu właściciel firmy może dowiedzieć się, którzy klienci są najbardziej lojalni i gdzie może poprawić swoje usługi, aby przyciągnąć nowych klientów. Ponadto system CRM umożliwia lepsze zarządzanie relacjami z klientami, co przekłada się na większą efektywność pracy i większe zyski.

Co system CRM daje szefowi sprzedaży?

System CRM daje szefowi sprzedaży możliwość śledzenia postępów w realizacji celów sprzedażowych przez poszczególnych przedstawicieli handlowych. Ponadto, szef sprzedaży może za pomocą systemu CRM monitorować aktywność każdego z przedstawicieli handlowych i identyfikować problemy w ich pracy. Dzięki temu, szef sprzedaży może skuteczniej kierować swoimi podwładnymi i zwiększyć efektywność całego działu sprzedaży.

Dlaczego warto wykorzystać CRM do pracy?

Korzyści ze stosowania systemu CRM są oczywiste - pozwala on zarządzać relacjami z klientami, łatwiej organizować pracę i ułatwia przepływ informacji. Zalety te są jednak często niedoceniane lub wręcz ignorowane przez przedsiębiorców, którzy uważają, że w ich firmie taki system jest zbędny. Poniżej przedstawiamy 5 powodów, dla których warto rozważyć wdrożenie systemu CRM:

1. Pozyskiwanie nowych klientów
2. Budowanie silnych relacji z obecnymi klientami
3. Zwiększenie efektywności sprzedaży
4. Lepsza organizacja pracy
5. Utrzymanie ciągłości działania

Dzisiaj można znaleźć wiele dostępnych na rynku systemów CRM. Niestety, większość z nich jest bardzo droga i często mają problemy ze stabilnością. Jeśli chcecie kupić dobry system CRM, powinniście przede wszystkim skupić się na cenie oraz funkcjonalności. Cena jest ważna, ponieważ najlepsze systemy mogą być bardzo drogie i jeśli chcecie zaoszczędzić pieniądze, warto porównać ceny kilku różnych produktów.

Wsparcie sprzedaży – co to jest?

Sprzedaż to jeden z kluczowych elementów każdej firmy. Wsparcie sprzedaży polega na wykorzystaniu narzędzi i technik, które pomagają w realizacji procesu sprzedaży. System CRM jest jednym z takich narzędzi. Pomaga on w planowaniu, organizacji i monitorowaniu całego procesu sprzedaży od momentu pierwszego kontaktu z klientem aż do finalizacji transakcji. Dzięki temu można lepiej dopasować ofertę do potrzeb klienta oraz skuteczniej realizować cele sprzedażowe firmy.

Jak cele i wyniki wpływają na skuteczność działu handlowego?

Odpowiedź jest prosta: jeśli Twoi przedstawiciele handlowi mają konkretne cele do osiągnięcia, a także widzą, jak ich wyniki wpływają na cały biznes, to będzie im łatwiej osiągać sukcesy. W przeciwnym razie dział handlowy może stać się bezużyteczny lub nawet szkodliwy dla firmy. Dlatego też systemy CRM są tak ważne - pozwalają bowiem zarządzać relacjami z klientami oraz monitorować wyniki sprzedaży, co umożliwia lepsze planowanie dla działu handlowego.

Jak wyznaczyć cele szefowi sprzedaży?

To jeden z tych podpunktów, które warto przemyśleć, jeśli chce się wdrożyć oprogramowanie CRM w firmie. Warto pamiętać, że program CRM to nie tylko narzędzie do zarządzania danymi i kontaktami. To także platforma, która może pomóc w realizacji strategii sprzedażowej i wyznaczania celów.

Aby ustalić, jakie cele powinien osiągnąć szef sprzedaży, warto porozmawiać zarówno z samym szefem, jak i z innymi pracownikami firmy. Można także skorzystać ze specjalnych narzędzi do analizy rynku i danych sprzedażowych. Dzięki temu będzie można lepiej określić, jakie są aktualne potrzeby i cele firmy.

Porozmawiaj z szefem sprzedaży

Rozmowa z szefem sprzedaży jest dobrym pomysłem, jeśli chce się ustalić, jakie cele powinien osiągnąć. Warto zapytać o to, jakie są aktualne wyzwania i cele firmy oraz jakie są oczekiwania wobec szefa sprzedaży. Można także poprosić o opinię na temat tego, jak system CRM może pomóc w realizacji celów.

Rozmowa z innymi pracownikami

Rozmowa z innymi pracownikami może być również pomocna w ustaleniu, jakie cele powinien osiągnąć szef sprzedaży. Warto zapytać o to, jakie są aktualne wyzwania i cele firmy oraz jakie są oczekiwania wobec szefa sprzedaży. Można także poprosić o opinię na temat tego, jak system CRM może pomóc w realizacji celów.

Skorzystaj z narzędzi do analizy rynku i danych sprzedażowych

Skorzystanie z narzędzi do analizy rynku i danych sprzedażowych może być bardzo pomocne w ustaleniu, jakie cele powinien osiągnąć szef sprzedaży. Narzędzia te pozwalają lepiej zrozumieć aktualne potrzeby i cele firmy oraz lepiej określić, jakie są oczekiwania wobec szefa sprzedaży.

Jak weryfikować pracę handlowców?

Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na to, jak handlowcy przechodzą od jednego klienta do drugiego. Czy kontaktują się ze wszystkimi klientami w sposób równomierny? Czy starają się aktywnie pozyskiwać nowych klientów? Warto też obserwować, czy handlowcy doceniają potrzeby swoich klientów i starają się im dostosować swoje oferty.


Jeśli chodzi o samą weryfikację pracy handlowców, warto wykorzystać do tego odpowiednie narzędzia. Przykładem takiego narzędzia jest CRM, które umożliwia zarówno śledzenie kontaktów z klientami, jak i ich historii zakupów. Dzięki temu można łatwo sprawdzić, czy dana osoba faktycznie prowadzi swoją pracę zgodnie z oczekiwaniami.


Innym sposobem jest przeprowadzenie ankiety wśród klientów. Można zapytać ich, jak oceniają pracę handlowców, czy są zadowoleni z obsługi, czy poleciliby ich innym osobom. Ankiety mogą być prowadzone online lub też można poprosić o nie bezpośrednio klientów podczas rozmowy telefonicznej lub spotkania osobistego.

Jak optymalizować działania handlowców?

Odpowiednio dobrany system CRM może znacznie usprawnić pracę handlowców oraz podnieść ich efektywność. Aby jednak tak się stało, konieczne jest prawidłowe zoptymalizowanie działania tego narzędzia. Jak to zrobić?

Po pierwsze, należy ustalić cele, jakie chcemy osiągnąć poprzez wdrożenie systemu CRM. Chodzi tu głównie o to, aby określić oczekiwania wobec narzędzia oraz wybrać najlepsze dla nas rozwiązanie. Następnie trzeba odpowiednio przygotować się do wdrożenia systemu CRM – to bardzo ważna kwestia, bez której cały proces może się nie powieść. Konieczne jest m.in. poznanie przez pracowników wszystkich funkcji narzędzia oraz ich prawidłowe wykorzystanie.

Równie ważne jest ciągłe doskonalenie systemu CRM – to narzędzie powinno być stale udoskonalane, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom pracowników. Podsumowując, optymalizacja działania systemu CRM to bardzo ważna kwestia, która ma bezpośredni wpływ na efektywność pracy handlowców.

Bieżące monitorowanie procesów firmowych

Bieżące monitorowanie procesów firmowych jest ważne dla każdego przedsiębiorstwa. Dzięki temu można zoptymalizować działania i uniknąć niepotrzebnych kosztów. Jednak wiele firm ma problem z monitorowaniem swoich procesów. Wynika to głównie z braku dobrego systemu CRM, który byłby w stanie śledzić te procesy i dostarczać przydatnych informacji.

Nawiązanie relacji z innymi osobami z biznesu

Każdy, kto prowadzi własną działalność gospodarczą, wie jak ważne są relacje z innymi przedsiębiorcami. Współpraca z innymi firmami może przynieść wiele korzyści, takich jak nowi klienci czy też lepsze warunki współpracy. Aby jednak tak się stało, potrzebna jest dobra organizacja i skuteczne narzędzie, które pomoże nam w nawiązywaniu i utrzymywaniu tych relacji.

System CRM to idealne narzędzie do tego typu działań. Pozwala on zarządzać naszymi kontaktami z innymi przedsiębiorcami, a także umożliwia łatwy dostęp do informacji o nich. Dzięki temu możemy w łatwy sposób prowadzić dialog oraz nawiązywać i utrzymywać relacje z naszymi klientami.

Zwiększenie poczucia kontroli

W dzisiejszych czasach systemy CRM są bardzo popularne. Można je znaleźć w wielu firmach, ale nie zawsze spełniają one oczekiwania. Dlaczego tak się dzieje?

Jednym z głównych powodów jest to, że wiele osób ma niewłaściwe oczekiwania wobec systemów CRM. Oczekują oni, że będą one w stanie zwiększyć ich poczucie kontroli nad swoimi działaniami. Jednak tak nie jest. Systemy CRM mogą pomóc w organizowaniu i przechowywaniu informacji, ale nie są w stanie zwiększyć poczucia kontroli. Aby to zrobić, musimy sami być świadomi tego, co robimy i mieć dobre nawyki. Innym powodem jest to, że wiele osób uważa, że systemy CRM będą działać bez ich udziału. Jest to błąd. Systemy CRM wymagają ciągłego uaktualniania i zarządzania. Jeśli tego nie robimy, systemy CRM mogą się łatwo rozsypać wraz z całą "wklepaną" do nich wiedzą.

Jak przygotować proces sprzedaży?

 • Najpierw musisz określić, czego oczekujesz od procesu sprzedaży. Chodzi o to, abyś mógł lepiej zrozumieć, jakie kroki są potrzebne, aby go udoskonalić.
 • Następnie musisz zidentyfikować osoby, które będą brały udział w procesie sprzedaży. To pozwoli Ci lepiej zorganizować pracę i skupić się na tych osobach.
 • Kolejnym krokiem jest stworzenie planu działania. W tym planie powinieneś określić, jakie kroki będziesz podejmował, aby udoskonalić proces sprzedaży.
 • Po stworzeniu planu działania należy go wdrożyć. W tym etapie ważne jest, aby monitorować postępy i wprowadzać zmiany, jeśli będą potrzebne.
 • Na koniec musisz ocenić efektywność procesu sprzedaży. W tym celu możesz porównać wyniki sprzedaży z poprzednimi okresami lub porównać je z innymi firmami w Twojej branży.
 • Pamiętaj, że proces sprzedaży musi być ciągle udoskonalany, aby był skuteczny. Dlatego ważne jest, aby regularnie monitorować postępy i wprowadzać zmiany, jeśli będą potrzebne.

Jak ułożyć proces sprzedaży B2B?

W podsumowaniu - krótka check lista dla procesu sprzedaży B2B. Proces sprzedaży B2B jest bardzo skomplikowany i wymaga od handlowca dużej wiedzy i doświadczenia. Sprzedawca musi znać swojego klienta, jego potrzeby i oczekiwania, a także posiadać dobrą znajomość produktu lub usługi, którą ma do sprzedania. Aby ułożyć skuteczny proces sprzedaży B2B, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

 • Identyfikacja odpowiedniego klienta.
 • Poznanie potrzeb i oczekiwań klienta.
 • Przygotowanie atrakcyjnej oferty.
 • Prezentacja oferty klientowi.
 • Negocjacje cenowe i warunków współpracy.
 • Podpisanie umowy sprzedaży
 • Realizacja umowy i dostawa produktu lub usługi

Przeczytaj także